Litsentsid: kaitse ja vabadus
Tänapäeva maailmas on litsents üks olulisemaid kaasaegse tarkvara komponente. Kujutage ette, et olete loonud maailma parima õlle, kõigile meeldib see, müük kasvab, kuid kas olete valmis selle õlle retsepti maailmaga jagama või kardate, et keegi hakkab teie õlut teise pakendi all müüma või ehk soovite, et keegi kasutaks teie retsepti, et luua veel paremat õlut? Täna me ei räägi õllest, kuid ka see on tänapäeval oluline asi, nimelt litsents. Me räägime kolme tüüpi litsentsidest EULA, GNU GPL ja BSD.
EULA (Proprietary Licence): kui te ei taha, et keegi teaks teie saladust. Selle litsentsi puhul on asi väga lihtne, te olete looja ja te ei taha, et teie töö satuks teiste kätte, ja see on täiesti okei, sest kõik unistavad paremast elust ja see litsents annab teile selle võimaluse. Näitena võin tuua muusika valiku algoritmid Spotify rakenduses, see programm on endiselt kõige populaarsem muusika kuulamiseks, kuigi on olemas sellised hiiglased nagu Youtube music ja apple music ja see kõik on sellepärast, et Spotify algoritmid on maailma parimad, nad ei taha neid jagada, sest muidu suruvad hiiglaslikud firmad nad lihtsalt välja.
Järgmine litsents on GNU GPL (Copyleft): See on siis, kui soovite, et teie loomingut saaks kasutada ja muuta igaüks, kuid palun jätke see kõigile avatuks. Selle litsentsi peamine idee on lumepalliefekt - inimesed arendavad ja parandavad tarkvara ning kõik saavad sellest kasu. Kõige kuulsam näide on Linuxi operatsioonisüsteem. Seda kasutavad miljonid serverid üle kogu maailma, selle kasutamine on tasuta, seda arendatakse ja parandatakse pidevalt, midagi uut lisavad mitte ainult suured ettevõtted nagu Google, vaid ka lihtsad, sõltumatud arendajad.
BSD on piiranguteta litsents. Te võite küsida, mis mõte on litsentsil, kui sellel ei ole piiranguid? Ma vastan, et on üks piirang, te peate jätma autori mainimise, „lihtsalt rea filmi tiitrites“. Te võite koodi vabalt kasutada, arendada seda, teha sellega mida iganes soovite ja te ei ole kohustatud oma uuendusi kellegagi jagama. Kõik kogukonnas armastavad BSD-d, sa võid teha mida iganes tahad, peaaegu ilma igasuguse kohustuseta. BSD litsents on arvutimaailma kangelaste jaoks, kellest keegi ei tea, kuid kõik kasutavad nende loomingut ühel või teisel viisil.
Litsents on põhimõtteline valik, mis määrab projekti tuleviku. Seega tasub enne oma „retsepti“ jagamist põhjalikult läbi mõelda, millise strateegia te soovite valida.
Комментарии
Отправить комментарий